Geohalušky 8 (10/12)

 

Otázky do najnovších Geohalušiek, som vôbec prvýkrát nevymýšľaľ sám, ale nechal sa inšpirovať otázkami pána Burjana, ktoré si dovoľujem z jeho odobrením použiť. Nech sa vám teda páči, trochu iné otázky, ako doteraz, dokonca nie sú všetky ani výsostne geografické. Keďže ide o celkom náročné úlohy, vyžadujúce si isté dlhodobejšie pátranie, termín nechávame na celý október s tým, že na úspešné zvládnutie vám stačí zodpovedať minimálne 6 úloh správne. Veľa chuti do práce prajem! Vaše odpovede posielajte tak, ako vždy na e-mail: fararikp@gmail.com.

 

1. Turecká líra
Turecko nie je členom eurozóny, používa vlastnú menu – tureckú líru. Ten názov ma zaujal – prečo „líra”? Súvisí to nejako s lírou, ktorú používali Taliani pred prechodom na euro? To predsa nemôže byť náhoda, aby si dve rôzne krajiny zvolili rovnaký názov pre svoju menu. Ako k tomu došlo? Čo je líra?

 

2. Blúdiace lode
Cestou na výlet nám sprievodca rozprával o Turecku. Spomenul aj význam Bosporskej úžiny pre lodnú dopravu. Doslova povedal: „Pre ukrajinské lode je to najvýhodnejšia cesta do Stredozemného mora. Okolo by to mali trikrát ďalej a omnoho drahšie.” Priznám sa, že dodnes neviem, čo tým myslel. Kade okolo? Ako trikrát ďalej? Existuje pre lode aj iná cesta z Ukrajiny do Stredozemného mora ako cez Bospor?

 

3. Susediace krajiny
Dozvedeli sme sa tiež, že Turecko susedí s 8 krajinami. To je celkom dosť v porovnaní so Slovenskom, ktoré má iba päť susedov. Okamžite ma napadla otázka: ktorá krajina sveta susedí s najväčším počtom iných krajín? Je Turecko rekordmanom, alebo existujú krajiny s väčším počtom susedných štátov?

 

4.  Najväčšie mestá sveta
Sprievodca nám hrdo rozprával aj o Istanbule, ktorý je dnes už modernou metropolou. A nie malou: má vyše 13 miliónov obyvateľov! Po príchode domov som zisťoval, ktoré miesto v rebríčku najväčších miest sveta mu patrí. Ukázalo sa však, že to nie je jasné, pretože existuje viacero spôsobov, ako sa počíta počet obyvateľov mesta, a preto existuje aj niekoľko rôznych rebríčkov. Pozrite sa na ne a zistite, aké najvyššie umiestnenie v nich patrí Istanbulu. Možno budete prekvapení…

 

5. Prekvapenie pri obede
Jedlo v hoteli bolo servírované formou švédskych stolov (ozaj, prečo „švédskych”?) Pri každom pokrme bola ceduľka s názvom jedla v turečtine a v angličtine, aby sme vedeli, čo jeme. Niektoré ceduľky ma celkom prekvapili. Napríklad aj táto: „Fasulye / Beans”. Vedeli ste, že fazuľa sa po tu-recky povie fasulye? Je jasné, že to nemôže byť náhoda. Kto komu ukradol to slovo?

 

6. 130 000 listov
Keďže som celé dni ležal na pláži, prečítal som viacero kníh, na ktoré som sa celý rok tešil. Napríklad aj Svet Habsburgovcov. V tej som sa okrem iného dočítal, že cisár Karol V. (1500 – 1558) napísal počas života viac ako 130 tisíc listov. Vždy, keď sa stretnem s podobným údajom, hneď be-riem do ruky kalkulačku a prepočítavam si, čo to vlastne znamená. Je to vôbec možné? Nie je to tlačová chyba? Koľko listov musel napísať denne? Výsledky sú prekvapujúce.

 

7. Október – ôsmy mesiac?
Názov mesiaca október pochádza z latinčiny, presnejšie z latinského slova octo = osem. Ale prečo osem, keď október je desiatym mesiacom?

 

8. Záhadná pranostika
Niektoré pranostiky sú jasné a zrozumiteľné, iné sú už pre moderného človeka tak trochu hádankou. Medzi ne patrí aj táto októbrová: Už je po Mitre, už valachom svitne. Pokúste sa vypátrať, čo presne znamená.

 

zdroj: www.burjanoskole.sk/?p=3810ccc