Geohalušky 4 (3/2012)

 

 1. Ako sa volá európsky záliv pomenovaný podľa hlavného mesta? Medzi ktorými štátmi leží?

 2. Zisti o ktorej poľnohospodárskej plodine je nasledovný krátky opis: Pestovaná na plantážach v tropických oblastiach sveta, ako sú Amazónia, stredná Amerika, juhovýchodná Ázia a rovníková Afrika. Pred objavením priemyselného využitia ropy sa z nej vyrábala všetka guma. Dnes stále používaná na výrobu latexu, z ktorého sa okrem iného vyrábajú aj kondómy.

 3. Mnohé súčasné názvy kanadských miest, provincií alebo riek nepochádzajú z angličtiny alebo francúzštiny, ale dodnes vychádzajú z pôvodných indiánskych názvov. Zistite aspoň päť takýchto dodnes používaných, geografických názvov. 

 4. Vo viacerých štátoch sveta sú už manželstvá homosexuálnych párov legálne a právne rovné heterosexuálnym manželstvám. Ktoré štáty sveta sú takto liberálne naklonené menšine gayov a lesbičiek? V ktorých štátoch sveta je naopak homosexualita ešte aj dnes považovaná za hriech a trestaná smrťou?

 5. Pomocou online mapy https://archivportal.arcanum.hu/maps/html/katfelm2b_google.html zistite historické názvy (z 19. storočia) nasledovných sídiel okresu Skalica: Holíč, Radimov, Gbely, Skalica, Vrádište a Kátov. Porovnaním historickej a súčasnej mapy opíšte najviditeľnejšie zmeny, ktoré za viac ako storočie nastali v toku rieky Morava a vo využívaní krajiny v okolí mesta Skalica (plochy lesov, polí a lúk ...).

 6. Určite viete, že jednou zo súťažných kategórií každoročného udeľovania Oscarov americkej filmovej akadémie je aj kategória najlepší cudzojazyčný film. V záplave amerických filmov ostávajú neraz víťazné filmy tejto kategórii slovenskému divákovi úplne neznáme. Filmy z ktorých štátov sveta zvíťazili v tejto kategórii za posledných desať rokov? Ako sa volá doposiaľ jediný slovenský film, ktorý sa môže pýšiť soškou Oscara? V ktorom roku ju získal? Ktorý slovenský herec v ňom stvárnil hlavnú postavu? 

 7. Akú vzdialenosť by sme museli na bicykli prejsť, aby sme sa spred Gymnázia F.V. Sasinka v Skalici dostali na najvyšší vrch Bielych Karpát? Aké prevýšenie by sme museli prekonať? Mapu vami vytvorenej cyklotrasy pošlite ako obrázok (jpg, png, bmp ...) v prílohe mailu so správnymi odpoveďami na všetky otázky, tak aby na nej bola viditeľná nielen celá prejdená trasa, ale aj jej výškový profil. Pri riešení úlohy vám príde vhod online cykloatlas  www.cykloserver.cz/cykloatlas

 8. Posúďte pravdivosť alebo nepravdivosť nižšie uvedených tvrdení:
  8.1. Mexiko je najväčším a najľudnatejším štátom Latinskej Ameriky.
  8.2. Pre podnebie severného Mexika sú typické vysoké zrážky.
  8.3. Väčšina obyvateľov Mexika sú mestici.

  8.4. Vo väčšine štátov strednej Ameriky je úradným jazykom španielčina.
  8.5. Panamský prieplav je dlhší ako Suezský.

 9. Pomocou aplkácie Google Street View v Google Maps, zistite nasledovné informácie z ulice Rua de Conceição v najľudnatejšom meste Portugalska: Aký dopravný prostriedok mestskej hromadnej dopravy tadiaľ jazdí? Aké číslo má táto linka? Čo predávajú v obchode na tejto ulici v dome s popisným číslom 27,29? Koľko má tento dom poschodí?

 10. Vypátrajte mesto s najdhlším názvom na svete.:) V ktorom štáte sa nachádza a koľko má obyvateľov?
   

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Správne odpovede posieľajte na fararikp@gmail.com najneskôr do 18.00 v piatok 23.3.2012. Súťažiaci má právo na nesprávnu odpoveď v max. dvoch otázkach. Správnu odpoveď vypátra následne po spolupráci so mnou cez mail. Súťažiaci s viac ako dvomi nesprávnymi odpoveďami sa automaticky stávajú neúspešnými riešiteľmi. Veľa chuti, štastia a energie pátrať prajem!