Geohalušky 5 (3/2012)

 

 1. Podľa grafu klimatických podmienok indického mesta Naí Dillí odpovedzte na nasledovné otázky:

  a) Ktoré mesiace sa vyznačujú najvyššou a ktoré najnižšou priemernou teplotou? 
  b) V ktorých mesiacoch spadne najviac zrážok? V ktorých mesiacoch naopak zrážky dosahujú len hodnoty okolo 1-2 cm?
  c) Čím je veľká nerovnomernosť rozloženia zrážok počas roka spôsobená?
  d) V ktorých mesiacoch klesá teplota pod bod mrazu?
  e) Ako súvisí rozloženie počtu hodín s priamym slnečným žiarením za deň s množstvom zrážok v jednotlivých mesiacoch?  


   
 2. Zástava, ktorého európskeho štátu sa ľudovo nazýva aj ako Union Jack?  Z ktorých viacerých zástav vznikla jej súčasná podoba?
   
 3. Socha akej mytologickej postavy zdobí fontánu uprostred svetoznámeho dopravného uzla jedného z najväčších miest Európy? K odhaleniu záhady vám môžu poslúžiť presné geografické súradnice tohto miesta: 51.51037 s.g.š, 0.13392 z.g.d. 
   
 4. Ktoré dve španielske mestá sú jedinými európskymi územiami priamo na africkom kontinente? S ktorým africkým štátom susedia a čím sú od jeho územia oddelené?
   
 5. Ktoré súčasné mestá Slovenska mali v administratívno-správnom členení Rakúsko-Uhorska, štatút obvodných miest (po maďarsky Járási) v rámci Nitrianskej župy? Pomôže vám historická mapa Nitrianskej župy z roku 1910: https://lazarus.elte.hu/hun/maps/1910/nyitra.jpg
   
 6. Častokrát počúvame, že Slovensko je malý štát a Slováci malý národ. Mnoho štátov Európy má však prekvapivo menej obyvateľov ako SR. Zisti ktoré štáty Európy sú to.
   

 7. V Európe je stále viacero štátov, ktoré neprijali euro a dodnes používajú svoje národné meny. Ktorá z európskych národných mien má voči euro najsilnejší výmenný kurz?
   

 8. Na výreze satelitnej mapy Slovenska pomenuj číslami vyznačené geografické prvky: 1 - 4 (pohoria), 5 - 7 (kotliny), 8 - 10 (mestá).


   

 9. Ktorých osem svetových jazykov by si musel ovládať, aby si sa dohovoril s viac ako polovicou všetkých ľudí na Zemi v ich rodnom jazyku ?
   

 10. Predstav si, že počas veľkonočných prázdnin cestuješ do nórskeho mesta Trondheim. Z bratislavského letiska M.R. Štefánika lieta od marca tohto roku nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian Air Shuttle priamo do Osla. Do severnejšieho Trondheimu je to však stále dlhá cesta a preto musíš pokračovať vlakom. Pred cestou chceš mať jasno vo svojom rozpočte a preto potrebuješ zistiť cenu vlakového lístka Oslo - Trondheim. Koľko nórskych korún ťa bude stáť najlacnejší, jednosmerný, študentský lístok z letiska Gardermoen Oslo Lufthavn do Trondheimu? Koľko je to v prepočte na euro?  

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Správne odpovede posieľajte na fararikp@gmail.com najneskôr do nedele 1.apríla 2012. Súťažiaci má právo na nesprávnu odpoveď v max. dvoch otázkach. Správnu odpoveď vypátra následne po spolupráci so mnou cez mail. Súťažiaci s viac ako dvomi nesprávnymi odpoveďami sa automaticky stávajú neúspešnými riešiteľmi. Veľa chuti, štastia a energie pátrať prajem!