Geohalušky 6 (4/2012)

 

Všetky doterajšie kolá geohalušiek pozostávali z 10 otázok, na vypracovanie ktorých ste mali týžden. Najbližšie týždne bude súťaž prebiehať odlišnou formou. Aby sme si precvičili nielen vaše vedomosti, šikovnosť a prácu s google, ideme zmeniť zameranie. O čo teda pôjde? Asi ste už zachytili nový projekt sprievodcu po regióne Skalicko na webe www.poskalicku.sk. Bol to môj nápad potom, ako som zistil, že o vašom regióne je na internete žalostne málo informácií a ak sú, sú chaotické a pre návštevníka na mnohých rozstratených miestach netového bludiska. Keď to porovnáme so susedmi na Južnej Morave, tak sme sto rokov pozadu hádam ešte pred opicami, čo sa týka propagácia vlastnej krajiny. Okrem tohto zistenia som prišiel aj na ďalšie a to, že vy sami častokrát nemáte tušenie, čo tu máte a nepoznáte vlastný kut matičky Zeme na ktorom trávite svoj čas. Prekvapuje ma, že mnohí neviete ani čo máte hneď za humnom, darmo počul som aj odpoveď, že tu nie je more, tak načo by chodili po okolí. To vravia niektorí z vás, ako potom musia o vašom regióne zmýšľať tí, ktorí ho vôbec nepoznajú. Ako chce región budovať cestovný ruch, keď jeho samotní mladí ľudia si ho nevážia, nepoznajú a je im ľahostajní? Práve preto nie je projekt Po Skalicku mojím súkromným projektoma  a nikdy ním nebol. Od jeho začiatku mi išlo aj o vašu aktívnu účasť na ňom, bez vás to jednoducho nemá zmysel. Vy sami tu žijete, trávite čas a verím, že predsa len  poznáte niečo, čo ja ako privadrovalec zatiaľ nepoznám. Podeľte sa so mnou o vaše poznatky, zážitky a objavovania z regiónu. Vymeňme si nachvíľu úlohy a buďte to vy, čo ma budú učiť. 

 

Hlavná myšlienka nie je vytvoriť nejakú samoúčelnú nudnú a od života odtrhnutú blbosť, ktorú si vymyslel váš vyšinutý učiteľ, lebo nemá čo po večeroch robiť a teraz vás tým otravuje. Myšlienka je vytvoriť plne funkčného, komplexného, príťažlivého sprievodcu pre návštevníkov regiónu Skalicko v hesle mladí pre mladých.

 

Ale poďme k veci. Čo bude vašou úlohou. Je mi to síce nepríjemné a pôvodne som k tomu nechcel pristupovať touto formou, ale bude asi najaktívnejšia a vlastne aj spravodlivá, lebo aktívni si zaslúžia byť odmenení. Tak je to aj v živote, nielen na škole. Keď robíš máš, keď nie nesťažuj sa aspoň. Keďže web je zatiaľ v plienkach a obsahovo dosť prázdny, poprosil by som vás o postupné napĺňanie jeho obsahu. Kostra a dizajn je hotový, hotové sú kategórie a jednotlivé hlavné lokality, ku ktorým treba napísať text a pridať fotky. Môžeme sa dohodnúť, že za tri kvalitne spracované krátke opisy dostanete jednotku. Za dlhší kvalitný článok, opis, cestopis dostanete takisto 1. Posielajte mi aj ľubovoľné tipy na lokality, ktoré by mali byť zaznačené na interaktívnej mape na webe. Je tam toho dosť, ale v skutočnom teréne sa skrýva istotne ešte fúra mnou neobjavených vychytávok hodných zobrazenia na mape!

 

Ako by mal taký text vyzerať?

 

1. Ak sa jedná o opis lokality (je jedno, či je to opis historickej pamiatky, lesa, rezervácie, vinotéky, jazdiarne, tenisových kurtov atď...) by malo ísť o váš autorský text, žiadne kopírovanie z iných stránok, Mal by byť písaný ľahkým štýlom, nebojte sa nechcem od vás žiadne odborné kecy. Sprievodcovia podávajú len hlavné, jasné a stručné informácie, bývajú okorenený pikoškami, zaujímavosťami a čo sa cení najviac je vlastný názor autora na danú vec. Ak ste napr. boli v jazdiarni kdesi v obci XY napíšte svoje dojmy, postrehy, čo bolo dobré, čo zlé, aké sú tam ceny, čo všetko sa tam dá robiť atď.

 

2. Môžete pracovať aj s informáciami z iných zdrojov (web, kniha, brožúra) a zakomponovať ich do vášho textu, napr. ak opisujete stručnú históriu Holíčskeho zámku nebudete to písať asi z hlavy ale pomôžete si. To však neznamená, že celý text jednoducho skopírujete. Prečítajte ho, vyznačte si hlavné body a tie hoc aj vlastnými slovami vložte do vášho textu tak, aby to malo hlavu a pätu. Vždy si finálny článok alebo opis skontroľujte jednoduchou metódou - prečítajte si ho a sami si povedzte, ak by ste neboli jeho autorom vy ale neznámy pisateľ a vy by ste si ho prečítali, zaujal by vás, dal by vám niečo nové ?

 

3. Sami viete, že ak máte v rukách časopis alebo hoc aj otvorenú webovú stránku, radšej začnete čítať niečo s obrázkami a fotkami. Fotky neraz povedia viac ako sto slov a preto by mali byť súčasťou každého článku a opisu. Nemali by byť len dokumentačné ale ak je možno aj umelecky hodnotné :) Nikdy nesťahujte fotky pre príspevky do poskalicku.sk z iných stránok. Nechceme vytvárať plagiát, ale originál.

 

4. Všetko o čom píšete by som mal dokázať zaznačiť do interaktívnej mapy a teda by mi veľmi pomohlo, ak by ste spolu s textom a fotografiami zaslali aj google maps s umiestnením vami opisovaného. Ak ide o niečo v budove s adresou stačí mi adresa, ja si to nájdem. Ak ide o lúku uprostred ničoho treba ju zaznačiť alebo aspoň poslať jej súradnice.

 

Na záver pár ukážok ako texty môžu vyzerať:

 

https://www.poskalicku.sk/kam-ist/prirodne-divy/zamcisko/

https://www.poskalicku.sk/kam-ist/prirodne-divy/hostecna-studnicka/

https://www.poskalicku.sk/vase-tipy/camping/tomky-studena-voda/

 

Cestopis je skvelý napr. nejak takto:

https://cyklo.hiking.sk/hk/ar/2043/ako_chuti_skalica_a_okolie.html

 

 

V prípade akýchkoľvek otázok sa kedykoľvek a akokoľvek pýtajte.  Verím, že vás písanie textov, fotenie a hľadanie začne baviť a nájdete sa v tom. Ak vás to nebaví kašlite na to a ani sa do toho nepúšťajte. Bolo by to vidieť na kvalite príspevkov a uznajme, nechceme návštevníkoch odohnať tým, že ani samotných autorov webu ich región nebaví. Prajem vám teda rýchle prsty, dobré nápady a originalitu a najmä radosť z dobre vykonanej práci.